Množstevné zľavy: až do 55%
Pomoc & Kontakt
Máš otázku, žiadosť alebo potrebuješ pomoc?
Radi ti pomôžeme a odpovieme na tvoju otázku.
Kontaktuj nás
Veľa otázok už bolo zodpovedaných v sekcii
"Často kladené otázky"
Prihlásenie / Registrácia
 
 

Potlač textilu – porovnanie tlačiarenských techník

Potlač na tričká
V Shirtinatore používame rôzne typy vysoko kvalitných tlačiarenských techník na textil, ako je potlač Flexom (inými slovami nalisovanie hladkej alebo lesklej fólie Flex na textil), potlač Flockom (inými slovami nalisovanie zamatovej fólie Flock na textil), sublimačná tlač (inými slovami aj tepelná tlač) a digitálna potlač (známa aj pod názvom digitálna priama tlač, alebo skrátene len priama tlač).

Nižšie nájdeš porovnanie výhod a nevýhod našich textilných tlačiarenských metód pre naše produkty.


Potlač Flexom

Flex fólia

Potlač Flexom je jednou z najpoužívanejších tlačových metód. Flex potlač umožňuje potlačiť aj jednotlivé veľké písmená alebo čísla – napríklad na dresy a ponúka širokú škálu farieb. Výsledná potlač je mierne vystúpená z tkaniny, nakoľko dochádza k nalisovaniu fólie pri vysokej teplote a tlaku priamo na tričko alebo iný produkt. Flex fólie sú hladké, s lesklým alebo trblietavým efektom. Táto metóda je vhodná pre všetky jednoduchšie obrázky, zložené maximálne zo štyroch farieb bez tieňov a farebných prechodov, ako sú napríklad texty alebo logo firmy.

Ako potlač Flexom funguje v praxi

Technika tlače Flex pozostáva z vyrezania motívu z tenkej fólie, ktorý sa potom presne umiestni na produkt a za pomoci vysokej teploty a tlaku je nalisovaný na textil.

Výhody potlače Flex

 • Vôbec nepresvitá
 • Sýte farby
 • Trvácnosť
 • Fólia je jemne elastická

Nevýhody potlače Flex

 • Nemožno potlačiť prechody a tiene

Potlač Flex – čo treba mať na pamäti

 • Príliš veľké motívy sa môžu pokrčiť po niekoľkých praniach
 • Odporúčame prať naruby
 • Potlač Flexom je možné použiť len na naše motívy, v prípade iných požiadaviek, nás neváhajte kontaktovať na info@shirtinator.sk


Potlač Flockom

Flock fólia

Vďaka vysokej kvalite a odolnosti potlače sa Flock tlač stala jednou z najobľúbenejších tlačiarenských metód. Základný princíp potlače fóliou Flock je rovnaký ako pri potlači fóliou Flex. Avšak, rozdiel medzi týmito dvomi tlačiarenskými metódami je ľahko viditeľný, hlavne vo výslednej potlači. Flock vytvára zamatový efekt ako na pohľad tak aj na dotyk. Potlač Flockom je vhodná pre logá, texty alebo motívy bez farebných prechodov a tieňov, zložených maximálne zo štyroch farieb.

Ako potlač Flockom funguje v praxi

Technika tlače Flock pozostáva z vyrezania motívu z trošku hrubšej fólie než je Flex, ktorý sa potom umiestni presne na produkt a za pomoci vysokej teploty a tlaku sa nalisuje na textil.

Výhody potlače Flock

 • Vôbec nepresvitá
 • Sýte farby
 • Trvácnosť
 • Zamatový dotyk

Nevýhody potlače Flock

 • Nemožno potlačiť prechody a tiene

Potlač Flock – čo treba mať na pamäti

 • Je vhodná hlavne pre väčšie motívy a produkty vyrobené z pevnejších látok (ako sú napríklad mikiny). Pretože fólia Flock je trošku hrubšia a nie je veľmi elastická, nie je príliš vhodná na nalisovanie veľkých motívov na produkty vyrobené z tenších látok (ako napríklad letné tričká / tielka). Kombinácia veľkého motívu z Flocku a tenkého trička nie je komfortná na nosenie.
 • Odporúčame prať naruby
 • Potlač Flockom je možné použiť len na naše motívy, v prípade iných požiadaviek, nás neváhajte kontaktovať na info@shirtinator.sk

Digitálna priama potlač (digitálna tlač)

Digitálna potlač

Digitálna priama tlač je ideálna pre všetky fotografie a plnofarebné motívy s prechodmi a tieňmi. Je jedno, či je potlač umiestnená na svetlé, tmavé alebo farebné tričko. Táto technológia umožňuje aplikovať široké spektrum farieb, vzorov a jemných detailov. Dokonca aj fotografie či vlastné obrázky (napríklad foto darčeky, firemné logá a podobne) je jednoduché potlačiť pomocou vysoko kvalitnej digitálnej priamej tlače.

Ako digitálna priama potlač funguje v praxi

Digitálna priama tlač znamená, že atrament sa strieka priamo na produkt. Po zaschnutí sa atrament spojí s vláknom odevu. Keďže sa nepoužíva žiadna nalisovaná fólia, tkanina je pri nosení mäkká a príjemná. Na rozdiel od trasnférovej tlače, digitálna priama tlač nezanecháva pozadie alebo rámik okolo motívu. Ak aj na produkte dôjde k zanechaniu mapy, tá hneď po prvom opraní zmizne. Keďže u tejto metódy nie sú žiadne farebné obmedzenia je vhodná na potlač všetkých typov obrázkov a motívov.

Výhody digitálnej priamej potlače

 • Možnosť potlačiť všetky typy motívov s farebnými prechodmi a tieňmi
 • Veľmi odolná

Digitálna priama tlač – čo treba mať na pamäti

Digitálna potlač je vhodná len pre textil a produkty z textilu. Čerstvo potlačené motívy môžu byť na začiatku trošku lepkavé, ale tento vedľajší efekt zmizne hneď po prvom praní.

Výsledkom technologického postupu digitálnej tlače môže byť tiež mierne kyslý zápach na hotovom výrobku alebo mierna mapa okolo potlačenej oblasti, ale tieto efekty zmiznú hneď po prvom praní.

Digitálna potlač je najpoužívanejším typom potlače pre vlastné obrázky zákazníkov. Vzhľadom k rôznym vlastnostiam textilu, nemôžeme tento typ potlače použiť na všetky naše produkty. Náš tvorca vlastných návrhov a tričiek – creator vám pri výbere digitálnej potlače zobrazí len tie produkty a farby, ktoré je možné potlačiť digitálnou potlačou.

Sublimačná tlač (tepelná sublimácia)

Sublimácia

Sublimácia umožňuje potlačiť motívy na textil použitím špeciálneho atramentu a pary. Táto technológia umožňuje potlačiť veľmi hladkú a nevystupujúcu potlač z tkaniny, obrázok či motív je zapustený do vlákien. Sublimácia sa tiež používa na potlač hrnčekov, odznakov, puzzle a iných produktov v kategórii darčeky. V tomto prípade, ale potlač nie je vykonaná pomocou pary, ale prenesie sa na produkt pomocou tepla a tlaku. Sublimáciou je možné potlačiť všetky typy obrázkov, log alebo motívov, teda aj plnofarebné obrázky s prechodmi a tieňmi.

Ako sublimačná potlač funguje v praxi

Obrázok je natlačený sublimačnou tlačiarňou na špeciálny sublimačný papier, ktorý má povrchovú úpravu uspôsobenú pre sublimáciu. Tento papier sa priloží na potláčaný povrch a pri vysokej teplote a tlaku dôjde k potlači produktu. Pre textilné materiály je možné potláčať len 100% polyester bielej farby. U darčekov je možné tlačiť pomocou sublimácie keramické a papierové produkty ako je napríklad puzzle, odznak alebo kľúčenka.

Výhody sublimačnej potlače

 • Žiarivé farby
 • Možnosť potlače všetkých typov obrázkov, prechodov, tieňov a farieb
 • Odolnosť
 • Obrázok je zapustený do materiálu produktu, potlač nevystupuje na povrch

Sublimačná tlač– čo treba mať na pamäti

Sublimačná potlač je vhodná len pre textilné materiály vyrobené zo 100% polyesteru prednostne bielej farby. Ako sú napríklad športové funkčné tričká alebo hladké materiály ako je obliečka na vankúš. Z darčekových produktov je možné potlačiť motívy pomocou sublimačnej technológie na keramické a papierové predmety ako aj malé tričká plyšových hračiek a plyšových príveskov.
please wait loading ...